Jump to content

Photo

Vrata pakla: Džinovski pustinjski krater koji gori više od 40 godina

• Please log in to reply
6 replies to this topic

#1 Oi!

Oi!

KGB Captain

• Global Moderators
  • 5,577 posts
  • LocationState of Exit

Posted 31 July 2012 - 04:32 AM

Prizor na prvi pogled podseća na scenu iz naučno-fantastičnog filma, ali džinovski krater u srcu pustinje Karakum nije posledica napada vanzemaljaca, već su ga stvorili geolozi pre više od 40 godina. Od tada u njemu neprestano gori vatra. Dobrodošli u Derveze u Turkmenistanu ili “Vrata pakla”, kako su ovo mesto prozvali meštani.

Posted Image
"Vrata pakla" u Turkmenistanu

Sovjetski geolozi su 1971. ovde tokom bušenja naišli na šupljinu ispunjenu prirodnim gasom. Tlo se urušilo, ostavljajući za sobom krater prečinika 70 metara.

Posted Image

Strahujući da će doći do oslobađanja otrovnih gasova, tim naučnika odlučio je da zapali krater, nadajući se da će gasovi izgoreti u roku od nekoliko dana. Plamen, međutim, i danas gori. Gasovi stvaraju zlatan blesak koji se vidi kilometrima od Derveza, seoceta od oko 350 stanovnika.

Posted Image

Krater se nalazi oko 260 kilometara severno od turkmenistanske prestonice Ašgabata.

Posted Image

U aprilu 2010. godine predsednik Gurbanguli Berdimuhamedov posetio je "Vrata pakla" i naredio da se jama zatrpa, ali to još nije učinjeno.

Pustinja Karakum, koja se prostire na velikom delu Turkmenistana, nalazi se istočno od Kaspijskog mora.

http://www.youtube.com/watch?v=aDJ8XUghYXw

blic.rs

:O Prvi put vidim ovakvo nešto, da li je moguće da zapaljivi gasovi gore još uvek i posle 40 godina? Jel zna neko nešto o ovome?
  • 1
# RF

#2 .roLL1N+

.roLL1N+

KGB Corporal

• Members
  • 222 posts

Posted 31 July 2012 - 01:27 PM

GORI MORE TOPE SE PLANINE! :psiho:
  • 0

#3 shile master yoda

shile master yoda

Madafaka!

• Members
  • 483 posts
  • LocationBeograd

Posted 31 July 2012 - 04:10 PM

Davno sam citao o ovome, zanimljiva stvar. Da nisu bili glupi i odlucili se na takav korak, ko zna koliko bi se energije moglo sakupiti iz toga
  • 0
joker: "zbog cega si u bolnici?"
mali perica: "ma pio sam bensedine za zeludac!"

#4 p@jseR

p@jseR

KGB Master Sergeant

• CS Alfa Admins
  • 1,097 posts
  • LocationValjevo

Posted 01 August 2012 - 02:07 AM

Kad se busotina gasa otme kontroli obavezno se zapali, cak se namernim paljenjem, na tankoj cevi kad se busi za gas, utvrdjuje da li se doslo do metana, propana i sl.
Ne vidim nacin kako su mogli da sakupljaju sav taj gas kad se otvorila rupa urusavanjem zemlje siroka 70m.
  • 0
Serbon

#5 Gradjevinac

Gradjevinac

Ljubitelj znojavih muskaraca

• CS Beta Admins
  • 828 posts

Posted 01 August 2012 - 07:16 AM

Slazem se :)
Ima dosta logickih pitanja.
Da li bi bilo kakva konstrukcija bila moguca zbog terena, stabilnosti, geologije tla, posto se radi o urusavanju prilicno velikog radijusa.
  • 0
Prihvati svaku stresnu situaciju kao pas:
Ako to ne mozes da pojedes, ili da se s time igras - popisaj se na to i kreni dalje.

#6 Eagle

Eagle

KGB Sergeant

• Members
  • 370 posts
  • LocationBeograd

Posted 02 August 2012 - 07:47 AM

Slazem se sa prethodnim postovima, ali jedno je savrseno jasno. Da su ovo pametno iskoristili, imali bi gasa za celu drzavu i izvos.
Dakle, 40 godina GAS KONSTANTNO izlazi iz svojih izvora, sto dovodi do neprestane vatre. Dakle, taj izvor gasa je u tolikoj meri jak, i ima ga na vise rupa, da vatra ne moze da se ugasi.

Dao bih primer, upaljac... pustis plin, upalis, i dok god plina ima, vatra gori.
Tako bih nesto preneo i u praksi na ovoj rupi, plin ide i vatra gori i dalje...

Edit - Da, zaboravio sam da dodam, da u Turkmenistanu postoji i vodeni krater. Koji, ako me secanje dobro sluzi, je bio rudnik "dijamanta" davno, pa se urusio jer su mnogo duboko kopali, i sada je to postao vodeni krater.

Evo i Google map link
https://maps.google....erweze&t=h&z=16

E, sada... meni nije jasno, posto po obliku su mi ove dve stvari totalno iste, da li je ovo jedno te isto, ili su obe rupe maltene istog precnika, a razlicitog svojstva ? :D

Edited by Eagle, 02 August 2012 - 07:54 AM.

• 0

#7 shile master yoda

shile master yoda

Madafaka!

• Members
  • 483 posts
  • LocationBeograd

Posted 02 August 2012 - 03:01 PM

Nesto su mogli da urade ili probaju a ne odma da se bace na piromanisanje. Ali ipak to je bilo pre 40god i tada je tehnologija bila mnogo manje razvijena, ali je ipak dovela coveka na Mesec sto ni sada ovi papci ne mogu da postignu :D
  • 0
joker: "zbog cega si u bolnici?"
mali perica: "ma pio sam bensedine za zeludac!"